החשיבות בעריכת ביטוחים לעסק

כעורכת דין שמלווה עסקים וחברות כבר כשני עשורים, ראיתי עסקים רבים מתמוטטים, נקלעים לקשיים וחובות כספיים רבים, והכל מאחר ולא היו מבוטחים.

בטרם תחילת הפעילות של העסק, יש לערוך בדיקות לענין הביטוחים הנדרשים לפעילות העסק ולפנות לסוכן ביטוח הבקיא בתחום פעילות המיזם.

העסק הוא מקור פרנסה – לבעלים, לעובדים וללקוחות שבקשרי מסחר.

כל פגיעה בעסק עלולה להוביל להפסד כספי ניכר, לפגיעה בלקוחות, במוניטין ואף לפגוע בהמשך פעילות העסק. משכך, בין יתר הפעולות שיש לבצע בעסק, חשוב להתאים את הכיסוי הביטוחי הנדרש אשר יתאים לפעילותל ולמהות העסק וכזה אשר יגן מפני הסיכונים הרלוונטיים במקרה של אירוע ביטוחי, וזאת על מנת להחזיר את העסק לפעילות מלאה בהקדם ועם מינימום פגיעה.

עם זאת  – אחת השאלות שמעסיקות בעלי עסקים רבים היא האם לעשות ביטוח לעסק ואם כן – איזה ?

עלויות של ביטוח לעסקים יכולות להעמיס על הוצאות העסק מאות ו/או אלפי שקלים נוספים, ולכן בעלי עסקים רבים מתלבטים, דוחים או מתמהמהים בעשיית ביטוחים, או בוחרים לבצע ביטוחים זולים.

דוגמא פשוטה לכך הינה – מספרה שבעליה לא ביצע ביטוח צד שלישי. לקוחה שהגיע למספרה, החליקה על הרצפה מאחר ובמרצפה נותר חומר מ”החלקה” קודמת. ללקוחה נגרמה נכות ועל כן הוגשה על ידה, באמצעות עו”ד מתחום הנזיקין, תביעה כספית כנגד בעל המספרה בסכום של מאות אלפי שקלים.

סוכן ביטוח ששוחח אתי בענין אחד הלקוחות אשר התלבט בענין סוג הביטוחים אמר לי, כי הכלל החשוב מבחינתו בענין הביטוחים הוא, כי :

“הביטוחים החשובים ביותר הם אלו שמכסים את העסק מפני המקרים שיכולים למוטט את העסק ובעליו בסיטואציה אחת”.

חשוב להבין – העדר ביטוח או ביטוח חלקי/זול, שלא מגן עליכם בעת צרה, יכול להוביל אתכם לקריסה כלכלית בבית ובעסק.

משכך, כאשר עליכם לקבל החלטה בענין עריכת הביטוחים, תתייעצו עם סוכן ביטוח לעסקים שאינו בעל אינטרס, אלא סוכן שמטרתו לתת לכם את הפוליסה הטובה ביותר והמקיפה ביותר.

קיראו מה הפוליסה כוללת, קיראו את התנאים ותבינו היטב את האפשרויות השונות בטרם קבלת החלטה.

באילו ביטוחים רצוי להיות מבוטח ?

כעת אני אציין מספר ביטוחי חובה, אך חשוב לי לציין כי עניין קבלת ההחלטה בדבר סוג הביטוחים, מהותם והיקפם – חייבת להעשות בהתאם לייעוץ והכוונה של סוכן ביטוח הבקיא בתחום הפעילות של העסק/החברה שלכם.

  • ביטוח רכוש/תכולה: כיסוי ביטוחי לרכוש המבוטח המכסה מפני נזקים העשויים להיגרם למבנה ולתכולתו ובכלל זה ריהוט, ציוד, מכונות, ציוד ומלאי (בפרט כאשר מדובר בציוד יקר ערך).
  • פוליסת ביטוח עבודות קבלניות בטרם ההקמה של העסק.
  • ביטוח צד שלישי – ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי מכסה את אחריותו החוקית שלכם בגין פגיעה או נזק בלתי צפויים העלולים להיגרם בתוך תקופת הביטוח כתוצאה מפעילותכם בעסק, לרבות פגיעה ברכוש השייך לצד שלישי או לגופו של כל אדם אשר אינו עובד מטעמכם. חשוב לבדוק מהי אחריותה של חברת הביטוח ולוודא את הרישום בסעיפי הפוליסה. הפוליסה צריכה לכסות גם הוצאות משפט סבירות להגנה מפני תביעה שהוגשה כנגדכם.
  • אחריות מקצועית – ההמלצה שלי לכל בעל עסק או בעל מקצוע המעניקים שירות, לרכוש פוליסת ביטוח אחריות מקצועית, שתגן מפני תביעות עתידיות, תכסה את חבותם ותעניק להם תחושת ביטחון ושקט נפשי.

 

בעלי עסקים רבים נוטים שלא לייחס חשיבות רבה לעריכת ביטוח אחריות מקצועית, אך גישה זו הינה גישה מוטעית ויש בה סיכון רב, הן מבחינת הפגיעה במוניטין של העסק והן פגיעה כספית משמעותית. 

עוד לפני שאנו פותחים עסק, חשוב שנבין מהם הסיכונים הקיימים כתוצאה מפעילות ומהות העסק, ולהתייעץ עם סוכן הביטוח בענין עריכת פוליסת ביטוח מתאימה אשר תגן עלינו בשעת הצורך.

מהי מטרת הביטוח?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעל העסק המבוטח מפני תביעה פוטנציאלית של צד ג’, שהוגשה בשל כשל או תקלה בביצוע תפקידו ובשל גרימת נזקים כתוצאה מהכשל. מדובר במקרים שבמסגרתם הצד השלישי (הלקוח או כל אדם אחר) מגיש תביעת נזיקים בגין נזק רכושי, כלכלי, או פיסי הנגרם לו.

במציאות שבה אנו חיים, מוגשות מדי יום בבתי המשפט השונים תביעות רבות של לקוחות כנגד   בעלי עסקים ונותני שירות שונים.  משכך, חשוב להקטין את הסיכון הקיים בתביעות וסכסוכים עתידיים, ולערוך פוליסת ביטוח מקצועית, אשר תגן עליכם ותעניק לכם תחושת בטחון ושקט נפשי.

מדובר בביטוח הדרוש לבעלי מקצוע בתחומים שונים, לרבות: הנדסה ואדריכלות, משרדי פרסום, יועצים, ביטוח, מטפלים, קוסמטיקה ספרים, עורכי דין, בעלי מקצוע חופשיים ועוד.

ברצוני להבהיר, כי עריכת הביטוחים, סוג הביטוחים הנדרשים ותנאי הפוליסה, צריכים להעשות ולהקבע באמצעות סוכן הביטוח מטעמכם, אשר הינו בעל מומחיות בתחום פעילות העסק.

תערכו בדיקות ותוודאו כי אכן הפוליסות מכסות בכל התחומים הרלבנטים של העסק.

 

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי.

בכל שאלה נוספת – מוזמנים לשלוח הודעה או להשאיר את הפרטים ונצור עמכם קשר בהקדם.
| 050-2377155 | 03-6873770 | limor@ozery-law.co.il

מאמרים שעשויים לעניין אותך

היי, כאן עוה”ד עוזרי.

אשמח לעזור…

דילוג לתוכן